Spotkanie i wywiad

Raz do roku  w naszej szkole jest organizowane „Spotkanie z podróżnikiem”. Manager z TRZASK.pl przedstawia bardzo ciekawy materiał fotograficzny z podróży z różnych zakątków świata.  Prezentacjom towarzyszy bogaty opis słowny , ciekawostki danego kraju, opis przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu oraz rekwizyty danej kultury i zwyczajów. Korzystając z wizyty podróżnika i jego bogatej wiedzy postanowiliśmy zapytać go o podróże związane z tematem naszego projektu.

1.Uczestnicy projektu: Gromadzimy informacje o tym, jakie idee kultury duchowej i kultury materialnej docierały do Europy dzięki starożytnym podróżnikom i handlowcom. Jakie kraje odwiedził Pan na  Dalekim Wschodzie?

Podróżnik: Podczas moich podróży odwiedziłem: Tajlandię, Wietnam, Kambodżę oraz  Japonię.

2. Uczestnicy projektu: W naszym projekcie zgłębiamy  rozprzestrzenianie religii, kultury i nauki wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku. Czy zetknął się Pan w swojej podróży z jakim miejscem z związanym bezpośrednio z jedwabiem?.

Podróżnik Bardzo lubię pościel jedwabną a w podróży byliśmy w Tajlandii w fabryce jedwabiu. Wylęgarnia jedwabników, produkcja tkanin oraz sklep gdzie można kupić piękne materiały lub odzież jedwabną.

3.Uczestnicy projektu: Kultura i religia jakiego kraju, regionu zachwyciła Pana najbardziej?

Podróżnik Jestem chrześcijaninem więc to jest mi najbliższe. Mogę powiedzieć, że religia Japonii jest ciekawa. Jest to  szintoizm. Wywodzi się on z wierzeń, które przypisują istnienie duszy nie tylko człowiekowi i jego zmarłym przodkom, ale też zwierzętom, roślinom i całej przyrodzie. Owe duchy wszystkiego nazywane są kami, liczba ich jest niemalże nieskończona, są kami  miejsc, przyrody,  drzew, strumieni, gór, jezior, kami bezpośrednich przodków rodziny i kami - bóstwa z panteonu. Tylko ludzie nie posiadają własnych kami.
Ciekawie to wygląda w ich życiu i kulturze. W wielu bajkach japońskich jest pokazana ta super moc bóstw czyli kami.

4.Uczestnicy projektu: Może ma Pan jakąś ciekawostkę z życia podróżnika, związaną z kulturą i religią, która najbardziej utkwiła w Pana pamięci a wydarzyła się na kontynencie  azjatyckim?

Podróżnik: Na pewno będzie to poranek w Wietnamie, gdzie ulicami jeździ mnóstwo motorów a chodnikiem idzie mnich buddyjski, ubrany na pomarańczowo, na bosaka, z metalową miską w ręku zbierając ofiary. Nie może wejść do żadnego domu, wszystko co  dostanie odbywa się na ulicy. Jak się okazuje do tradycji  życia mnichów należy codzienny wymarsz z klasztoru o świcie, aby zbierać datki (bo z tego żyją).

Uczestnicy projektu: Dziękujemy za rozmowę .